V případě, že máme to štěstí a ve chvíli, kdy se rozhodneme fotit, nám přeje počasí, nemusíme již využívat žádných prostředků k dosvěcování či osvětlování. Výhodou jsou přirozené podmínky pro focení, stejně tak je vydařený i produkt naší činnosti, tedy fotografie, která takto pořízená působí velice příjemně a přirozeně, nutíc tak pozorovatele k úvaze, jak jsme tuto fotku pořídili a jakých prostředků jsme pro to nejspíš využili.
Vtip spočívá v opakovaném zkoušení. Jen tak doopravdy zjistíme, jaké osvětlení našemu focení prospívá nejlépe. Často se však potýkáme s nepřízní počasí, je velmi zataženo až šero nebo jsme s fotografováním čekali příliš dlouho a mezitím nadešel večer. Takto můžeme zkoušet donekonečna a ona práce nám pak připadá stále více marná.
Pro tyto účely můžeme využít kromě žárovek, zářivek a jiných svítilen fotoaparát s bleskem. Blesk může práci s potemnělou scénou značně usnadnit, stejně tak i dost pokazit, zvláště nejsme-li práci s bleskem uvyklí a nevíme-li, jaké škody může na našem zachycení způsobit. I zde je potřeba postupovat obezřetně, především pak při focení oblastí kolem oken či otevřených dveří.
Za okny může být příliš málo světla na to, abychom mohli fotit za přirozeného osvětlení, stále však příliš mnoho světla na focení s bleskem. Skleněná tabule okna či dveří též působí nežádoucí odlesky, stejně jako jiné lesklé povrchy, které nám tak při nedostatečné přípravě scény mohou snímek dočista zkazit.
Pro potřeby fotografů, kteří chtějí využít ke své práci blesk, existuje na trhu celá škála fotoaparátů s bleskem – odborníci při této příležitosti často sáhnou po značkách Nikon či Canon – je však potřeba se rozhodovat podle množství potřebného světla. Na základě toho pak vybíráme velikost výbojky.
Ačkoli je blesk velmi užitečný pomocník, přesto je asi nejlepší využívat k focení spíše přirozeného světla. Tuto skutečnost Vám nejen potvrdí odborníci, ale přijdete na ni po několika zkušenostech s focením sami.