Tento článek vám přináší rady pro začátečníky přímo od odborníka přes fotografování interiérů a architektury – Toma Fielda. Tento umělec z Washingtonu DC prý dokáže zachytit národní památky a monumenty USA tak, jako nikdo jiný. Zkuste se inspirovat některou z jeho rad, kterými se sám řídí.
Tom radí nejprve se pohybovat po interiéru, tím v pohledu zakrývat či odkrývat žádoucí i nežádoucí prvky a najít tak nejlepší úhel k zachycení prostoru. Měli byste se snažit zachytit co největší rozsah prostoru a držet fotoaparát rovně – pravá a levá hrana hledáčku má zůstat rovnoběžná s vertikálními prvky místnosti, jako jsou dveře nebo nábytek. Známý fotograf také velmi doporučuje používání stativu a samospouště, která vám sice vezme nějaký čas navíc, ale v tomto případě se prý trpělivost vyplácí.
Tom také připomíná, že ne všechny fotografie by měly být zabrány z výšky stojícího člověka – zkuste tedy pokrčit kolena nebo si kleknout a dostat se tak níž, nebo svou pozici naopak zvýšit stoupnutím si na nějaký vhodný předmět a najděte výšku, která bude snímku nejvíce vyhovovat. Také si zkuste zvyknout na osvětlení v místnosti a rozhodně se vyhněte příliš tmavým a příliš světlým oblastem.
Fotoaparát rozlišuje úzkou hranici mezi odstíny světla a při vhodném a rovnoměrném osvětlení tak bude fotografie lepší a detailnější. K dokonalému výsledku tak můžete vypínat či zapínat lampy v místnosti, kterou chcete zachytit, ale i v místnostech okolních, svoji roli také bude mít blesk ve vašem fotoaparátu. Vyhněte se ale světélkujícímu osvětlení, které může celkový dojem úplně zkazit.
Americký fotograf také ze své zkušenosti radí dát si záležet s úklidem. Věnujte čas narovnání závěsů, nábytku, zbavte koberec otisků stop, vyhledejte všechny skryté nečistoty, vyneste odpadky a nepořádek pryč z dohledu. Co se týče počasí, je prý ideální zatažená obloha, která někdy může krásně prosvětlit okna.
Snad vám tyto elementární rady budou k užitku, zdar fotografování!